8. Sınıf Doğal Sayının Ebob’u ve Ekok’u Test 3

İki Doğal Sayının Ebob'u ve Ekok'u Test 3

Tebrikler - İki Doğal Sayının Ebob'u ve Ekok'u Test 3 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Yangın takibatı yapılan bir binada bulunan iki yangın sireni sırayla 6 ve 10 saat aralıklarla alarm verecek şekilde ayarlanmıştır. Bu iki yangın sireni en son cumartesi günü saat 02.00'de alarm verdiklerine göre, bundan sonraki ilk defa hangi gün saat kaçta aynı anda alarm veriler?
A
Pazartesi 08.00
B
Pazartesi 10.00
C
Pazar 10.00
D
Pazar 08.00
Soru 2
Aşağıdaki problemden hangilerinin çözümü en küçük ortak kat bulma işlemlerinden yararlanarak yapılabilir?
I. Boyutları 30 ve 40 metre olan dikdörtgen şeklindeki bir bahçenin kenarına ve köşelerine eşit aralıklarla ceviz ağacı dikilecektir. En az kaç tane ceviz ağacına ihtiyaç vardır?
II. Aynı hastahanede çalışan iki doktordan biri 4 günde 1, diğeri ise 5 günde bir nöbet tutmaktadır. Bu iki doktor birlikte tuttuktan sonra en az kaç gün sonra birlikte nöbet tutarlar?
III. Kenar uzunlukları 18 cm ve 20 cm olan dikdörtgensel bölge şeklindeki fayanslarla, fayanslar kırılmadan ve aralarında boşluk kalmayacak şekilde oluşturulabilecek en küçük küresel bölgenin alanı kaç cm² dir;?
A
Yalnız II
B
II ve III
C
Yalnız I
D
I, II ve III
Soru 3
Zeytinyağı 1600 mL ve Ayçiçek yağı 2000 mL'dir. İki şişe içerisinde yağ miktarları verilmiştir. Bu yağların tamamı birbirine karıştırılmadan ve kaplarda eşit miktarda yağ olacak şekilde kaplara boşaltılacaktır. Buna göre bu iş için en az kaç tane kap gereklidir?
A
8
B
7
C
9
D
10
Soru 4
Bir parkın etrafında tur atan iki bisikletliden 1. bisikletli 15 dakika, 2. bisikletli 40 dakikada bir tur atıyor. İkisi aynı anda aynı yerden aynı yöne hareket ederlerse hareket ettikten en az kaç saat sonra tekrar başladıkları noktada yan yana gelirler?
A
4
B
3
C
2
D
1,5
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
4 tamamladınız.

0