8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Testi 3

Paragrafta Anlam testi hem okuma hemde odaklanma becerisini geliştiren önemli soru tarzlarından biridir. Bu tarz soruları çözerek kendinizi sınayarak ve ne kadar odaklandığımızı görebilirsiniz. Paragrafta Anlam testleri aslında diğer sorulara bakış açınızı değiştirecek tarzda hazırlanan sorulardan oluşmaktadır. Bu testimiz toplam 8 sorudan oluşmaktadır. Diğer Paragrafta Anlam soruları için 8. Sınıf Türkçe kategorisine bakabilirsiniz.

8. Sınıf Paragrafta Anlam Türkçe Testi 3

Tebrikler - 8. Sınıf Paragrafta Anlam Türkçe Testi 3 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Edmondo de Amicis, "Araştırma ve tespitlerime göre İstanbul'un Türk halkı, Avrupa'nın en nazik ve en kibar topluluğudur." diyor. Eskiden edepsizlik, nezaketsizlik ve gurur bilmezdik. Bunlar bir "Avrupalı hastalığı"ydı ve ölesiye sakınırdık bunlardan. Ne edepsizlik bilirdik ne kabalık ne gösteriş ne gurur ne tepeden bakma... Koskoca sadrazamlar bile mütevazı konaklarda otururlardı. Hiyerarşik (aşama sırası) açıdan Avrupalı krallarla eşit sayılan Osmanlı sadrazamlarının konakları, Avrupalı kralların saraylarıyla boy ölçüşmeli iken sıradan aristokratların (soyluların) oturdukları şatolarla dahi boy ölçüşemezdi. Bu yüzden pek az sadrazam konağı günümüze gelebilmiştir.
Paragrafa göre aşağıdakilerden hangisi söylenemez?
A
İnsanlarımız, eskiden daha alçak gönüllüydü.
B
İnsani olmayan özelliklerin Avrupa kaynaklı olduğu düşünülürdü.
C
Ülkemizde kavga dövüş olaylarına rastlanmazdı.
D
Osmanlı yöneticileri, lüks ve gösterişten uzak yaşardı.
Soru 2
Paragrafla ilgili aşağıda söylenenlerden hangisi doğru değildir?
A
Tanık gösterme vardır.
B
Öznel ifadeler kullanılmıştır.
C
Karşılaştırma yapılmıştır.
D
Abartılı bir anlatım vardır.
Soru 3
Yemek yedikten sonra ağzınıza yeterince iyi bakmazsanız, sigara ya da fazla çay, kahve içerseniz, ağzınızdaki temizlik şartlarını sağlamazsanız diş eti hastalıklarına kadar birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Dişlerinizde ya da ağzınızın içinde meydana gelen yaralar, canınızı yakabilir; hayat kalitenizi düşürebilir. Ağzınızın içinde, dişlerinizde ya da diş etlerinizde birçok hastalık oluşabilir. Eğer ağzınızda veya dişlerinizde bir problem görürseniz vakit kaybetmeden diş hekimine gitmelisiniz.
Paragrafta kullanılan anlatım biçimi aşağıdakilerden hangisidir?
A
Tartışma
B
Açıklama
C
Betimleme
D
Öyküleme
Soru 4
Çocuğun hayatındaki ilk altı yıl, yani ilkokula başlama dönemine kadarki ömrü, kişiliğinin şekillendiği yıllardır. Yedi yaşında kişiliği ana yapısı itibariyle şekillenmiş sayılır. Bu, çocuğun hayatı boyunca sürdüreceği temel kişiliktir. Bu dönemde çocuk, okul ve okul sonrasında yaşamında ne ölçüde başarılı olacağını, başka insanlarla ilişkilerinin nasıl gelişeceğini, davranışlarının ve duygularının nereye varacağını belirleyecektir.
Paragraftan çıkarılması gereken sonuç aşağıdakilerden hangisidir?
A
Çocuğun çevresiyle ilişkilerinde aile belirleyicidir.
B
Her çocuk, birbirinden farklı karakter özelliklerine sahiptir.
C
Çocuğun kişiliğinde birçok etken rol oynamaktadır.
D
Çocuğun karakter özellikleri, okul öncesinde büyük oranda belli olur.
Soru 5
Daha geniş oto yollarımız ama daha dar bakış açılarımız var. Daha çok harcıyoruz ama daha az şeye sahibiz. Daha fazla satın alıyoruz ama daha az hoşnut kalıyoruz. ailelerimiz Daha büyük evlerimiz ama daha küçük ailelerimiz var. Daha çok eğitimimiz ama daha az sağduyumuz var. Daha çok uzmana sahibiz ama yine de daha çok sorunumuz var. Artık daha çok ilacımız ama daha az sağlığımız var.
Aşağıdakilerden hangisi, paragraftaki sözlerin sahibinin tespitlerinden biri değildir?
A
Eğitimin insanlara duyarlı davranmayı öğretemediği
B
Maddiyatın mutluluk getirmediği
C
İnsanların gittikçe daha tahammülsüz olduğu
D
İnsanların problemlerinin artmış olduğu
Soru 6
Konuşma, doğuştan başlayarak oluşan bir yetidir. Bu durum, işitme engelliler dışında, herkeste doğuştan vardır. Dil becerileri ise doğduktan sonra edinilen bir olgudur. Bu olgu, aynı zamanda konuşma becerisinin de temelini oluşturur. Konuşma becerileri, uygulama yoluyla kazandır. Değişik eğitim ortamları, bu uygulamaya olanak sağlar ve konuşma becerimizi geliştirmemize yardımcı olur. Konuşma; duygu, düşünce ve dileklerimizi görsel ve işitsel öğeler aracılığıyla karşımızdakine iletmektir.
  • İnsan, zamanla konuşma becerisini yitirebilir.
  • Bazı insanlar, konuşma becerisine sahip olmayabilir.
  • Konuşma becerisi, eğitimle geliştirilebilir.
  • Duygu ve düşünceler, konuşma yoluyla aktarılabilir.
Bu parçadan yukarıdaki çıkarımlardan kaç tanesine ulaşılabilir?
A
2
B
1
C
4
D
3
Soru 7
(1) Muz, Güneydoğu Asya'dan çıkmıştır, anavatanı Güney Çin, Hindistan ve Hindistan ile Avustralya arasında kalan adalardır. (2) Balıkçılar, ağ yapmak için muzun yapraklarından yararlanmışlar ve bu şekilde muz tarımı yapmaya başlamışlardır. (3) Muz bitkisi, ülkemize ilk defa 1750 yıllarında süs bitkisi olarak Mısırdan Alanya'ya getirilmiştir. (4) O yıllarda daha çok süs bitkisi olarak yetiştirilen muzun meyve verdiğinin görülmesi üzerine, 1930'lu yıllardan sonra meyvesi için ticari amaçla yetiştirilmeye başlanmıştır.
Paragraftaki cümlelerden hareketle aşağıda söylenenlerden hangisi doğru değildir?
A
3. cümlede, muzun ülkemize meyvesi dışında bir amaçla getirildiği söylenmiştir.
B
1. cümlede, muzun ilk olarak nerelerde yetiştirildiği söylenmiştir.
C
2. cümlede, muz tarımını başlatanların balıkçılar olduğu belirtilmiştir.
D
4. cümlede, muzun ilk defa 1930'larda meyve verdiği belirtilmiştir.
Soru 8
İnsanlarda yaygın olarak görülen alerjilere yiyecekler, ilaçlar, polen ya da evcil hayvan kılı gibi çevresel tahriş ediciler yol açabiliyor. Alerji belirtileri hafif ya da çok aşırı ve ciddi olabiliyor, tedavi edilmezse insan hayatını tehlikeye atabiliyor.
Parçada "alerji" ile ilgili aşağıdakilerden hangisine değinilmemiştir?
A
Tehlikeli alabildiğine
B
Tedavisinin mümkün olmadığına
C
Sıkça görülebildiğine
D
Tahriş edici olduğuna
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
8 tamamladınız.

0