8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Testi 4

8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Testi 4

8. Sınıf Paragrafta Anlam testi çözmek için aşağıdaki başla butonuna tıklayarak çözmeye başlayabilirsiniz. Bu test içeriğinde paragraf sorularını çözmeyi sevenler için hazırlanmış güzel bir testten oluşmaktadır. Bunun yanı sıra 8. sınıf Türkçe dersi için eklenen bir çok farklı test içeriği mevcuttur. Çözmeyi bittirdikten sonra göz atmanızı öneririz. Sitemizde bulunan testleri çözerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

Paragrafta Anlam konusuna yönelik sorularınız var ise bize iletişim bölümünden yollayarak gönderebilirsiniz. Ayrıca çözmemizi istediğiniz soru varsa aynı şekilde göndermeniz halinde en kısa zamanda çözümü sizlere mail yoluyla göndeririz.  Başarılar…

8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Testi 4

Tebrikler - 8. Sınıf Türkçe Paragrafta Anlam Testi 4 adlı sınavı başarıyla tamamladınız. Sizin aldığınız skor %%SCORE%% en yüksek skor %%TOTAL%%. Hakkınızdaki düşüncemiz %%RATING%%
Yanıtlarınız aşağıdaki gibidir.
Soru 1
Günde on beş dakika ıslık çalarsanız on beş gün sonra saka kuşu kadar olmasa bile güzel doğaçlamalar yapmaya başlıyorsunuz. Bunu, don beş yaşlarındayken kendim denedim ve şaşırtıcı sonuç aldım. Hocanız olmasa da günde on beş dakika ney üflemeye çalışırsanız on beş hafta sonra anlamlı sesler çıkarmaya başlıyorsunuz. On beş ay içinde kırık dökük de olsa ezgi olmaya adım adım yaklaşan ses bulutları, ses damlaları ve giderek renk renk güller, çiçekler, küçüklü büyüktü kuşlar, derken göçmen kuş katarları çıkarıyorsunuz üflediğiniz neyden.
Parçadan çıkarılacak sonuç aşağıdakilerden hangisidir?
A
Yaptığınız işten zevk aldığınız surece başarılı olursunuz.
B
Bir iş, doğru yöntemler kullanılarak başarıyla sonuçlandırılabilir.
C
Gayret, kişiyi mutlaka olumlu bir sonuca götürür.
D
Hayal gücü gelişmiş olan kimseler, kendisini geliştirir.
Soru 2
—Deneyimi olmayan biri için istediğiniz ücret oldukça yüksek.
— Evet, ama deneyimsiz biri için de iş oldukça zor.
Yukarıdaki diyalog, aşağıdaki düşüncelerden hangisini örnekler?
A
Herkes, kendi doğrularının peşinden gider.
B
Hayatta herkes neyi hak ettiyse onu yaşar.
C
Kimseyi inanmak istediğinin dışındaki bir şeye inandıramazsın.
D
Kişilerin olaylara, durumlara bakış açılan farklılık gösterebilir.
Soru 3
Paragraf sorularında istenen, değişik yargılardan oluşan bir bütünü kavramaktır. Bunu kavrarken aynı zamanda onun parçalarla olan ilgisini de anlamanız istenir. Paragraf soruları, uzun olmasından dolayı ön yargılı biçimde zor soru olarak algılanır. Oysa bu soruların cevabı, soruda verilen parçanın içinde gizlidir. Bu yönüyle belki de en kolay sorular, paragraf sorularıdır. Bu soruları kolay çözmenin yolu, bol bol paragraf sorusu çözmekten geçer. Parçadan hareketle aşağıdakilerden hangisine ulaşılamaz?
A
Paragraf soruları, sanıldığı gibi zor değildir.
B
Kelime dağarcığı fazla olan kişi için paragraf soruları kolaydır
C
Uzun olduğu için bu paragraf sorularına olumsuz yaklaşılmaktadır.
D
Paragraf sorularında sorun yaşamamak için pratik yapmak gerekir.
Soru 4
  1. Cevabı her insana göre değişir.
  2. Ancak İstanbul, öyle rastgele gezilmemeli.
  3. İstanbul'u dolaşmaya nereden başlamak gerekir?
  4. Hele gezmekten murat (amaç, istek), şehrin ruhunu anlamaksa İstanbul'u adımlamaya başlanacak nokta Eyüpsultan olmalıdır.
  5. Her semtinin, her caddesinin ve sokağının kendine mahsus (özgü, özel) cazibesi (çekiciliği) vardır.
Numaralandırılmış cümlelerle anlamlı bir paragraf oluşturmak için sıralama nasıl olmalıdır?
A
2 - 1 - 4 5 3
B
4 - 5 - 3 - 1 - 2
C
3 - 1 - 5 - 2 4
D
5 - 2 - 1 - 4 - 3
Soru 5
Sağlıklı bir insan dakikada 9.000 kelime duyabilir, 8.000 kelime görebilir ve saniyede 75.000 kelime düşünebilir. Okumada ve okuduğumuzu anlamada en önemli organlarımız gözlerimiz ve beynimizdir. Gözlerimiz, ruhumuzun dışarıya açılan pencerelerdir. Okurken fiziksel olarak en çok çalışan organımızdır. Ayrıca gözlerimiz, satır aralarında dolaşarak oradaki sözcükleri beyne iletir. Beynimiz ise çok hızlı çalışır, ama göz ona nazaran daha yavaş bilgi gönderir. Paragrafla ilgili aşağıdaki bilgilerden hangisi yanlıştır?
A
Benzetme yapılmıştır.
B
Sayısal verilerden yararlanılmıştır.
C
Abartmaya yer verilmiştir.
D
Karşılaştırma yapılmıştır.
Soru 6
Hidayet Türkoğlu, 1979 doğumlu Türk basketbolcudur. “Hedo" lakabıyla anılan Türkoğlu, NBA'de oynayan Türkiye doğumlu ilk basketbol oyuncusu olma özelliğine sahip. NBA'de birçok takımda forma giymiştir. Çevik ve çok yönlü oyunculuğuyla Milli Takımda yer almaya başlayan Türkoğlu, ilk yıllarından itibaren Türk basketbolunun gelecekteki en büyük yıldız adaylarından biri kabul edildi. A Milli Basketbol Takımı'yla 1997 Avrupa Gençler Şampiyonası'na ve 1998 Dünya Gençler Şampiyonası'na katıldı. Uzun kolları, yükseğe sıçrama yeteneği ve iyi şut yüzdesi, oyunu iyi okuyuşu, boyuna göre çok iyi top sürme yeteneğinin oluşu ve yüksek üç sayılık yüzdesiyle de tanınmıştır.
Paragrafta Hidayet Türkoğlu ile ilgili aşağıdakilerden hangisi söylenmemiştir?
A
Yurt dışında çeşitli takımlarda oynamıştır.
B
NBA'de oynayan tek Türk basketbolcudur.
C
Birtakım özellikleriyle diğer basketbolcular arasında kendini göstermiştir.
D
ülkemizi uluslararası turnuvalarda temsil etmiştir.
Soru 7
Her yeni yol ayrımı ve verdiğimiz yepyeni kararlar... İşte kaderimiz ya da bir başka deyişle alın yazımız. Peki tüm yaşadıklarımızda, acı tatlı tüm olaylarda bizim hiç mi rolümüz yok? Gerçekten de herkes kendi kaderini mi yaşar sadece? Kader tabii ki vardır ama bence ...
Parçanın akışına göre yazarın görüşünün aşağıdakilerden hangisi olması beklenir?
A
hayır, her şey tamamen kişinin kendi elindedir.
B
bu sorunun cevabını verebilmem bile bir kaderdir.
C
evet, herkes kendi kaderi neyse onu yaşar.
D
Kaderim buymuş, diyerek hiçbir şey yapmamak da olmaz.
Soru 8
İyi bir iletişim kurmak için sizinle konuşan kişinin gözlerine bakarak orada olduğunuzu ve onu dinlediğinizi gösterin. Gözlerinizi hiç ayırmadan bakmanız gerekmiyor. Karşınızdaki kişi size baktığında göz temasını koruyun ve arada bir doğrulayıcı bir ifadeyle başınızı sallayın. Ayrıca karşınızdakini sürekli eleştirmek de o insanı boğacaktır. Uygun durumlarda o kişiyi övün, onun gönlünü hoş edecek ifadeler kullanın. Yapmacık olmayın, gerçek ve içten bir ilgi gösterin ve karşınızdakinin mutluluğuna önem verin. İn sanlar sizinle görüşmek için sabırsızlanacaklardır çünkü sizinle birlikteyken kendilerini daha mutlu daha iyi hissedeceklerdir.
Parçada iyi bir iletişim için aşağıdakilerden hangisinin önemine değinilmemiştir?
A
Samimiyet
B
Beden dili
C
Çözüm üretme
D
Olumlu konuşma
Sınavı tamamlamak için butona tıklayınız, yanlışlarınız gösterilecektir. Sonuçları al.
8 tamamladınız.

0