8. Sınıf Türkçe Testleri Çöz

8. Sınıf  Türkçe Test sorularının çöz hepsini bulabileceğiniz sayfasıdır. 8. Sınıf Türkçe Testleri Çöz içeriğinde yer alan tüm dersler ait kazanım testleri yer almaktadır. Bu şekilde istediğiniz testi anında çözmek için sayfa içerisinde yer alan bağlantılara tıklayarak test sayfasına gitmeniz yeterlidir. Bu şekilde sayfa içerisinde bulunan içeriklere rahatlıkla erişmeniz ön planda tutulmuştur.

Teog sınavında sorulmuş olan sorular da mevcut olacaktır. Daha önce sorulmuş soru mantıklarına yakın sorular sorulabilmektedir.  Çıkmış soruları çözerek sınav mantığı anlamanızı kolaylaştıracaktır. Öncelikle Türkçe konularına hakim olmanız gerekmektedir. Testleri bu şekilde hem hızlı hem de kendinize daha çok güvenerek çözmenize yardımcı olacaktır.

ANLAM BİLGİSİ, ANLATIM BOZUKLUKLARI YAZIM - NOKTALAMA

ANLAM BİLGİSİ
Bir duyguyu, düşünceyi, haberi, isteği, olayı anlatan anlamlı söz veya sözcük topluluklarına cümle (tümce) denir. Cümlelerin ifade ettiği anlamların yorumlanması, karşılaştırılması cümlede anlam konusunu oluşturmaktadır. Bir olayı, duyguyu, düşünceyi, haberi, isteği ifade etmek için kurulan cümle veya cümleler topluluğuna paragraf denir. Paragrafın yorumlanarak konusunun, ana fikrinin, yardımcı fikirlerinin, yapı ve anlatır, özelliklerinin incelenmesi paragrafta anlam konusunu oluşturmaktadır.

ANLATIM BOZUKLUKLARI
Bir cümlede anlatılmak istenin tam olarak anlaşılmaması, yanlış anlaşılması anlatım bozukluğuna sebep olur. Anlatım bozuklukları cümlenin anlamsal kuruluşu ve yapısal kuruluşu ile ilgili olabilir. Yapıdan kaynaklanan anlatım bozuklukları şunlardır: Eklerin yanlış, eksik veya gereksiz kullanılması, kişi zamirinin kullanılmaması, öznenin kullanılmaması, yüklemin kullanılmaması, nesnenin kullanılmaması, dolaylı tümlecin kullanılmaması, zarf tümlecinin kullanılmaması, özne – yüklem uyumsuzluğu, yardımcı bilin kullanılmaması, ek bilin kullanılmaması, çatı uyuşmazlığı, virgülün kullanılmaması.

YAZIM NOKTALAMA
Soru işaretinin kullanıldığı yerler şunlardır: Soru eki veya sözü içeren cümlelerin sonunda, bilinmeyen, kesin olmayan durumları belirtmede kullanılır. Ünlem işaretinin kullanıldığı yerler şunlardır: Duyguları anlatan cümlelerin sonunda, seslenme, uyarı ve hitap sözlerinden sonra, alay, küçümseme anlamı katmak için parantez içinde kullanılır. İki noktanın kullanıldığı yerler şunlardır: Kendisiyle ilgili örnek verilecek veya açıklama yapılacak cümlelerin sonunda, karşılıklı konuşmalarda konuşan kişiyi belirten sözden sonra, edebi eserlerde konuşma bölümünden önceki ifadenin sonunda, genel ağ adreslerinde, matematikte bölme işareti olarak kullanılır.

0