Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri

Şangay, dünyadaki herhangi bir şehrin en büyük nüfusuna sahiptir.

Şangay, dünyadaki  en büyük nüfusuna sahip olan şehirdir.

Dünyanın En Kalabalık 10 Şehri(Şehirleri)

Kentsel merkezler, daha iyi ekonomik fırsatlardan, modern altyapıdan ve diğer olanaklardan yararlanmak için şehirlere yerleştiği için geniş nüfuslar dünya genelinde çoğalmaktadır. Asya şehirleri özellikle çarpıcı bir büyüme kaydetti ve en büyük şehirlerin çoğu şu anda Şangay, Pekin, Dakka, Tokyo, Delhi, Mumbai, Karaçi ve Guangzhou gibi kıtada bulunmaktadır.

10. Bombay – 12.4 milyon

Mumbai, Hindistan Yarımadası’nın batı kıyısında yer alan ve yaklaşık 12.4 milyon nüfusa sahir olan bir şehirdir. Mumbai, 17. yüzyılda İngilizler tarafından kurulan bir kale çevresinde gelişti. Doğal limanı büyümesini kolaylaştırdı ve 18. yüzyılda Mumbai, gelişen bir imalat sektörüne ev sahipliği yaptı. Herhangi bir Hint şehri için en büyük milyarder ve milyoner nüfusu Mumbai’de yaşamaktadır. Mumbai, Bombay Borsası ve Hindistan Merkez Bankası gibi önemli finansal kurumlara ev sahipliği yapmaktadır. Mumbai bir sanat merkezi olarak Bollywood endüstrisinin yanı sıra Marathi sinema endüstrisine de ev sahipliği yapmaktadır.

9. Tianjin – 12,7 milyon

Tianjin, Çin’in kuzey kıyı bölgesinde yer alan ve 12 milyondan fazla nüfusu olan bir şehirdir. Tianjin, Sui Hanedanlığı döneminde Büyük Kanal açıldıktan sonra bir ticaret merkezi olarak gelişti. Şehir, Çin Cumhuriyeti’nin yanı sıra Qing Hanedanı’nın altında da bir büyüme gördü ve 1860’tan bu yana bir antlaşma limanı olarak hizmet etti. Tianjin ayrıca Pekin’e açılan bir kapıdır ve Avrupa mimarisi sömürge tarihini yansıtmaktadır. Şehrin 2014 yılında GSYİH’sı 1.572 trilyon yuandı ve ülkenin kişi başına düşen en yüksek GSYİH’sı 17.126 dolardı.

8. Manila – 12,8 milyon

Manila şehri, ilk olarak 1571 yılında İspanyollar tarafından kuruldu. Bu nedenle, şehir, yüzlerce yıl öncesine dayanan birçok tarihi mekana ve eşsiz bir mimari stil karışımına ev sahipliği yapar. Şehrin tasarımı, 1905 yılında Amerikalı mimar ve şehir plancısı Daniel Burnham tarafından dikkatlice planlandı. Bugün şehir, Filipinler’in başkenti ve alfabetik bir şehir olarak sıralanıyor . Manila, Manila Körfezi kıyısında yer almaktadır ve limanı ile ünlüdür. Şehir sel, deprem, tsunami ve tayfun gibi doğal afetlere eğilimlidir.

7. Moskova – 13,1 milyon

Moskova, ülkenin başkenti kadar Rusya’nın en büyük şehridir. Rusya’nın merkezindeki Moskova Nehri’nin kıyısında yer alan şehir, dünyanın en kuzeyindeki mega kenttir. Şehir, daha önce Rusya’nın başkenti ve Rusya Hükümeti’nin evi olarak adlandırılmadan önce birçok devlet için iktidar merkezi olmuştur. Şehir, gelişmiş transit ağ, geniş yeşil alanlar ve çarpıcı mimarisi ile ünlüdür.

6. Tokyo – 13.6 milyon

Tokyo, Japonya’yı oluşturan dört adadan en büyüğü olan doğu kıyısındaki Honshu kıyısında yer almaktadır . Şehir, Japonya’nın başkenti ve Japonya’nın kırk yedi vilayetinden biridir. Şehir başlangıçta Edo olarak adlandırılmış, ancak Japon imparatorluk ailesinin orada Kyoto’dan yerleştiği 1868’de yeniden adlandırılmıştır. Tokyo metropolünde tahmini 13.617.445 kişi bulunuyor. Tokyo, Fortune Global 500 şirketlerinden elli birine ev sahipliği yapmaktadır ve Global Şehirler Endeksi’nde 4. sırada yer almaktadır. Tokyo’nun sakinleri hemen hemen bütünüyle Çinli ve Korelilerden oluşan toplulukları olan Japonlardır. Tokyo, büyük şirketlerin ve finansal kurumların merkezlerine ev sahipliği yaparken, imalat sektörü ağırlıklı olarak Yokohama, Chiba ve Kawasaki’de yoğunlaşmaktadır.

5. Dakka – 14,5

Şimdi Dakka olarak bilinen şehir, 17. yüzyıldan beri önde gelen bir ticaret merkezi olmuştur ve 1971’de yeni bağımsız Bangladeş’in başkenti olmadan önce birçok imparatorluk ve ülkenin başkenti olmuştur. 14.5 milyon nüfusuyla, Bangladeş’teki en büyük  şehir ve Güney Asya’nın en büyük şehirlerinden biridir. Şehrin nüfusu, son bir kaç on yılda, 21. yüzyılın bir mega kenti olarak ortaya çıkmakta olan muazzam bir büyüme göstermiştir. Bölgenin en büyük finansal, politik ve kültürel merkezidir.

4. İstanbul – 14,6 milyon

İstanbul, M.Ö 660 yıllarında Bizans olarak kurulmuş ve M.S 330’da Konstantinopolis olarak yeniden kurulmuş büyüleyici bir tarihe sahipti. İstanbul, onu İslami bir merkeze dönüştüren Roma, Bizans, Latin ve Osmanlı İmparatorluklarının başkentiydi. Şehir, bölgedeki farklı insanların yerleşimini kolaylaştıran meşhur İpek Yolu boyunca konumlandırıldı. İstanbul, 14 milyondan fazla nüfusa sahiptir ve Avrupa’nın en çok rağbet gören turistik yerlerinden biri olarak yılda milyonlarca turist çekmektedir. İstanbul ayrıca tarihi, sanat, kültür ve eğlence merkezi olarak ün kazandı.

3. Karaçi – 18 milyon

Karaçi, Sindh eyaletinin başkenti olarak hizmet vermektedir ve büyükşehir bölgesinin 18 milyonluk sakinleri bulunmaktadır. Şehir, Arap Denizi’nde stratejik bir konuma sahiptir ve Pakistan’ın en büyük limanları arasında bulunan Bin Bin Qasim Limanı ve Karaçi Limanı’na ev sahipliği yapmaktadır. Şehir, 1729’da Kolachi adı verilen müstahkem bir köy olarak kuruldu ve İngilizlerin işgali ile öne çıktı. Karaçi’nin sakinleri, Pakistan’ın en çeşitli ve laik şehri yapan farklı etnik kökenlere, ırklara ve dinlere mensuptur. Karaçi’nin kayıtlı ekonomisi 2014 yılında 113 milyar dolar olarak değerlendirilmiş ve ülke GSYİH’sının yaklaşık% 20’sini oluşturmuştur.

2. Pekin – 18,5 milyon

Pekin Çin’in başkenti ve ülkenin Kuzey-orta bölgesinde Kuzey Çin ovasında yer almaktadır. Peking olarak da adlandırılan şehir, Çin’in Dört Büyük Antik Başkentinden biri olduğundan 20.yüzyılda iç savaşın yanı sıra yabancı işgale kadar hareketli bir tarihe sahiptir. Pekin 1949 Komünist devriminin ardından bir sanayi sektörü olarak kendini kurdu. Otomobiller, tekstil, petrokimya, havacılık ekipmanları ve yarı iletkenler, şehrin sanayi sektörü tarafından üretilen ürünlerden bazılarıdır. Pekin 20 milyondan fazla sakinleri ev sahipliği yapmaktadır. Bir kültür merkezi olarak, Pekin UNESCO tarafından listelenen Yedi Dünya Mirasına sahiptir.

1. Şanghay – 24.1 milyon

Şanghay’ın 24.1 milyon nüfusu, onu sadece Asya’da değil, dünyada da en kalabalık şehir haline getirmektedir. 746 yılında kurulan Qinglong Town, Şanghay’dan önce geldi ve İmparatorluk Çin’de bir ticaret Limanı olarak büyüdü. Şanghay’ın ekonomik potansiyeli, 19. yüzyılda İngiliz ve Fransızların şehri kontrol etmek için savaştığı bir çatışma merkezi haline geldi. Japonlar da 2. Dünya Savaşı sırasında Şanghay’ı işgal etti. Şangay, modern Çin’de ekonomik ve ticaret merkezidir ve 1992’den beri 2008 ve 2009 küresel durgunluğu hariç olmak üzere çift haneli bir büyüme bildirmiştir. Şangay’ın ilk üç hizmet sektörü gayrimenkul, finansal hizmetler, ve imalat sırasında perakende toplam üretimin yaklaşık %40’ını oluşturmaktadır.  Şangay, Şangay Hongqiao ekonomik ve teknolojik Kalkınma Bölgesi gibi çok sayıda sanayi bölgesine ev sahipliği yapmaktadır. Şangay, yerel göçmenlerin yanı sıra Japonya, ABD ve Kore’den gelen yabancı yerleşimcileri de cezbetmektedir.

0