Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji, 100 nanometreden daha az parçacıklarla uğraşan teknolojinin dalıdır.

Nanoteknoloji, 100 nanometreden daha az parçacıklarla uğraşan teknolojinin dalıdır.

Nanoteknoloji Nedir?

Nanoteknoloji, 100 nanometreden daha az parçacıklarla, özellikle ayrı parçacıkların ve bitlerin yönetimi ile uğraşan teknoloji koludur. Alan ultra küçük ölçekte yöntemler gerektirir ve derinlemesine teknik bir çalışma alanı haline geldi. Nanoteknolojinin geniş uygulama alanı, yıllar içinde tekrarlanan önemli zorluklardan bazılarını gidermeyi amaçlamaktadır. Bu tür problemler yasal, çevresel, etik, tıbbi ve zihinsel konular arasında değişmektedir.

Nanoteknolojinin Uygulaması

Nanoteknolojinin kullanımı, elektronik, biyomedikal ve optik alanların yanı sıra biyoloji, bilgisayar, iletişim ve mühendislik alanlarındandır.

Tıp

Tıpta nanoteknoloji, sağlıkla ilgili yeniliklerde önemli gelişmelere yol açmıştır. Nanoelektronik biyosensörler ve nanomalzemelerin kullanımıyla daha iyi sağlık ve ilaç yenilikleri gerçekleştirilmiştir. İlaç endüstrisi, özellikle ilaç dağıtımı, vivo görüntüleme ve yeni tedaviler yoluyla yeni fikirler beklemektedir. Gelecek spekülasyonlar, moleküler nanoteknoloji yoluyla doku ve hücre onarımını içerir.

Çevre

Nanoteknolojinin çevresel yönü, çevre kirliliğine karşı uzun vadeli çözümler aramaktır. Yeşil nanoteknoloji, yeşil nano ürünler üreterek sürdürülebilirliği artırmayı hedeflemektedir. Çevreye zarar vermeyen, düşük sıcaklıklar kullanan ve yeşil nanoteknoloji içeren ürünler üretmeyi ve çevre dostu nano malzemelerle mevcut ürünlerin üretimini arttırmayı hedeflemektedir. Çevre kirliliğini yok etmenin temel amacı, yeşil mühendislik ve yeşil kimya prensiplerini kullanarak çevresel zararlara cevap vermeyi amaçlamaktadır.

Tarım

Nanoteknoloji ayrıca gıda güvenliğine çözümler sunmayı amaçlamaktadır. Küresel olarak, kuraklığın getirdiği sorunlar, özellikle tarım sektöründe gıda üretiminde azalmaya yol açmıştır. Bu durumda, nanoteknoloji, genetiği değiştirilmiş organizmaların (Gdo’lar) mevcut teknolojisine, gıda üretimini iyileştirmenin yeni yollarını bulmada yardımcı olur. Ayrıca, nanoteknoloji GDO ile ilişkili tehlikeleri ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle, nanoteknolojinin geniş kullanımı, birçok ülkede yaşam sürdüğünü iddia eden kıtlık tehdidini frenlemek için daha iyi ve daha fazla gıda üretimine yol açacaktır.

Mühendislik ve Bilimler

Nanoteknoloji, mühendislik alanında da uygulanabilir. Nanoteknoloji sayesinde mühendislik daha kesin ve güvenilir hale geldi. Kesinlik, kazalar ve ölümlerle ilişkili olarak daha önce görülen yaygın mekanik sorunların önemli ölçüde azaldığını göstermiştir. Biyolojide nanoteknoloji, doku ve hücrelerin daha doğru bir şekilde incelenmesine de yardımcı olmuştur. Kimyada, nanoteknoloji kullanılarak daha fazla element ve atom keşfedilebilir, dolayısıyla önceki çalışmalara göre daha iyi araştırmalar yapılabilir. Son olarak, nanoteknoloji araştırma ve yenilikleri geliştirmek için araştırma ve tasarımda (AR & GE) kullanılır. Bu alandaki araştırmalardaki teknolojik gelişmeler yaşamı iyileştirmeyi amaçlayan icatlara yol açacaktır.

Nanoteknolojinin Etkileri

Son yıllarda nanoteknolojinin kullanılması birçok alanda önemli gelişmeler sağlamıştır. Bununla birlikte, uzmanlar, henüz kurulmamış olan nano-parçacık tehlikelerinin bilinmeyen spekülasyonları ile kapsamlı uygulaması konusunda uyardı. Bu tür parçacıklar çıplak gözle gözlemlenemeyecek kadar küçüktür. Bu küçük nano partiküllerin çevresel etkileri, yeni önlemler bulunmazsa gelecekte büyük sorunlara yol açabilir. Bu nedenle, nanoparçacıkların çevrede bulunan nanopartiküllerin birikmesinden kaynaklanan hasarın derecesini belirlemek için dikkatlice araştırılmalıdır.

0